ریشه شیطان پرونده اخبار حوادث

ریشه: شیطان پرونده اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی ششمین گزارش وزارت خارجه راجع به روند اجرای برجام تسلیم مجلس شد

ششمین گزارش وزارت امور خارجه در خصوص روند اجرای برجام، تسلیم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شد.

ششمین گزارش وزارت خارجه راجع به روند اجرای برجام تسلیم مجلس شد

ششمین گزارش وزارت خارجه راجع به روند اجرای برجام تسلیم مجلس شد

عبارات مهم : ایران

ششمین گزارش وزارت امور خارجه در خصوص روند اجرای برجام، تسلیم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شد.

به گزارش خبرآنلاین، این گزارش آخرین تحولات مرتبط با اجرای برجام در دو حوزه هسته ای و برطرف تحریم ها در سه ماهه گذشته را تشریح و بعضی چالش های مربوط را بیان نموده است.

ششمین گزارش وزارت خارجه راجع به روند اجرای برجام تسلیم مجلس شد

به موجب این گزارش، از آخرهای اردیبهشت تا ۲۶ تیر ماه سال جاری،”فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در چارچوب روش و برنامه دراز مدت هسته ای کشور، استمرار داشته و تمام ابعاد مهم و حساس برنامه هسته ای در ظرفیت های مورد نیاز کشور در مقطع کنونی، … پیشرفت داشته است.” ادامه برنامه مدرن سازی راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک، ادامه فعالیت کارخانه تولید آب سنگین اراک با ظرفیت معمول و طبق برنامه ریزی سالانه، ادامه تحقیق و توسعه غنی سازی و پیگیری پروژه تولید ایزوتوپ های پایدار در سایت فردو از جمله تحولاتی است که در گزارش وزارت امور خارجه برجسته شده است است.

براساس این گزارش طی ۳ ماهه گذشته، “تمام سانتریفیوژها براساس برنامه طراحی شده است به وسیله شرکت انرژی اتمی کشورمان و منطبق با تعهدات کشور در برجام، بدون وقفه در حال طی مراحل آزمایشی خود با گاز اورانیوم و سایر گازها بوده اند.” علاوه بر این، با ورود ۱۳۷تن کیک زرد خریداری شده است از روسیه، مجموعاً ۳۶۰ تن کیک زرد به ذخایر قبلی اورانیوم کشور، اضافه شده است است.

ششمین گزارش وزارت امور خارجه در خصوص روند اجرای برجام، تسلیم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شد.

یکی از تحولات مهم طی ۳ ماه گذشته، زیاد کردن همکاری های بین المللی در زمینه انرژی هسته ای با بهره گیری از ظرفیت های پیوست شماره ۳ برجام بوده هست. در این راستا، علاوه بر ادامه گفتگوهای فنی کارشناسی در قالب کارگروه تحقیق و توسعه با اتحادیه اروپا، پروژه مهمی در زمینه ارتقای توانمندی های نظام ایمنی هسته ای کشور با اتحادیه اروپا به امضاء رسید و بدهید ترتیب امکان همکاری عملی کشور عزیزمان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این زمینه فراهم گردید.

شروع پروژه ساخت مرکز ملی یون درمانی سرطان با همکاری یکی از شرکت های پیشرفته اروپائی در حوزه پزشکی هسته ای از جمله دیگر تحولات عمده در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است که در گزارش وزارت امور خارجه ذکر شده است است.

گزارش وزارت امور خارجه می افزاید: در بازه زمانی ۳ ماهه مورد نظر، تعامل جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی براساس مقررات و اسناد پادمانی، اجرای موقت پروتکل الحاقی و متن برجام ادامه یافته که یکی از نتیجه های آن تأکید مجدد آژانس بر اجرای کامل تعهدات جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران بوده است.

ششمین گزارش وزارت خارجه راجع به روند اجرای برجام تسلیم مجلس شد

خاطر نشان می شود، گزارش آژانس که در روز ۱۲ خرداد منتشر شد، یکبار دیگر بر ایفای تعهدات از سوی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران اذعان كرده هست. این امر ضمن اثبات پایندی مسئولانه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به تعهدات خود و خنثی کردن تبلیغات مسموم بعضی قدرت ها و حامیان منطقه ای آنها که عنوان هسته ای کشور عزیزمان ایران را به عنوان محملی جهت کشور عزیزمان ایران هراسی مورد سوء استفاده قرار می دادند، موجبات انزوای جریان های ضد ایرانی را فراهم کرده است.

در بخش دوم گزارش، بعضی از گشایش های حاصله در حوزه های متفاوت اقتصادی از جمله انرژی، حمل و نقل و بانکی که متعاقب انعقاد برجام و برطرف تحریم های تحمیلی حاصل شده است هست، بیان گردیده هست. در ابتدای این بخش از گزارش، ضمن تصریح به این امر که «انعکاس آمار و اطلاعات واصله از دستگاه ها درگزارش های سه ماهه وزارت امور خارجه، عمدتاً به منظور تبیین ملموس تر گشایش ها و مقایسه شرایط قبل و بعد از اجرای برجام و با نشانه فراهم نمودن امکان ارزیابی عینی و دقیق تر روند اجرای صورت می گیرد، ولی جایگزین گزارشات دستگاه ها نیست»، خلاصه ای از اهم تحولات و گشایش های صورت گرفته تشریح شده است است.

ششمین گزارش وزارت امور خارجه در خصوص روند اجرای برجام، تسلیم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شد.

امضای قرارداد توسعه بخش فراساحل فاز ۶۶ پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت کشور عزیزمان ایران و دو شرکت”توتال” فرانسه و “سی ان پی سی” چین، ادامه روند نهایی شدن و اجرای توافق هایی که طی پانزدهماهه نخست اجرای برجام منعقد شده است بود از جمله تحویل چهار فروند از هواپیماهای خریداری شده است ازشرکت ATR ( ATR72-600 ( و توافق بین دو شرکت هواپیمایی دیگر ایرانی جهت خرید هواپیما از بوئینگ و ایرباس از جمله تحولات مهم در حوزه حمل و نقل هوایی می باشد. گزینش کشور عزیزمان ایران به عنوان عضو شورای حکام انجمن هواپیمایی یاتا جهت نخستین بار در چهار دهه گذشته نیز یکی از مواردی است که در گزارش وزارت امور خارجه ذکر شده است است.

در حوزه حمل و نقل دریایی، با اشاره به روند سریع احیای فعالیت ها و مسیرهای تجاری شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، تصریح شده است است که در حال حاضر تعداد قابل توجهی از شناورهای گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران تحت پوشش کلوپ استیم شیپ قرار گرفته و کلوپ های بین المللی عضو IG Group سقف پوشش بیمه ای خود جهت شناورهای این شرکت را تا سطح یک میلیارد دلار زیاد کردن داده اند.

ششمین گزارش وزارت خارجه راجع به روند اجرای برجام تسلیم مجلس شد

علاوه بر موارد فوق، با اصلاح مقررات کنترل صادرات و واردات اتحادیه اروپایی در زمینه فروش اقلام باکاربری دوگانه به ایران، “لزوم اخذ تائیدیه کمیسیون یکسان جهت واردات اقلام مرتبط هسته ای از کشور عزیزمان ایران به اتحادیه اروپا از بین بردن و شرط لزوم تائید گواهی بهره بردار نهایی اقلام با کاربری دوگانه” به وسیله “نهاد صلاحیت دار ایرانی نیز منتفی شد. این تصمیم اتحادیه اروپا تاثیر بسزایی در تسهیل تجارت کالاها و اقلامی که تا پیش از برجام اساسا فروش آنها به کشور عزیزمان ایران منع مطلق داشت، ایفا خواهد کرد.

گزارش وزارت خارجه با اذعان به استمرار چالش ها و پرسشها بر سر راه بهره مندی حداکثری کشور عزیزمان ایران از منافع برجام از حیث برطرف تحریم ها، مسئله مهم را کماکان کارها یکجانبه و رویکرد غیرسازنده آمریکا دانسته و با اشاره به تحرکات خصمانه آمریکا در هر دو قوه مجریه و مقننه، تاکید نموده است که وزارت امور خارجه در مشورت مستمر با سایر طرف های برجام در اين خصوص مي باشد.

نکته قابل توجه اینکه با اذعان جامعه بین المللی به صداقت و جدیت کشور عزیزمان ایران در ایفای تعهدات خود طبق برجام، انتقادها به عملکرد یکجانبه گرایانه آمریکا به شدت زیاد کردن یافته است به نحوی که این امر حتی در نشست شورای امنیت شرکت ملل متحد جهت بررسی سومین گزارش دبیرکل راجع به قطعنامه ۲۲۳۱ نیز کاملا مشهود بوده و باعث انزوای آمريكا گرديد.

وزارت امور خارجه با اشاره به استمرار بعضی پرسشها در حوزه بانکی، با استناد به ارزیابی های رسمی بانک مرکزی عنوان نموده است که عمده این پرسشها مرتبط با عوامل غيربرجامی بوده و به عوامل دیگری مانند تحریم های اولیه و غیرهسته ای آمریکا، قوانین انضباطی مرتبط با پولشویی، مربوط می شود.

لازم به ذکر هست، براساس قانون «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در اجرای برجام» وزارت امور خارجه مکلف است روند اجرای توافقات را هر سه ماه یکبار به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گزارش دهد. در اجرای این تکلیف، وزارت امور خارجه تاکنون شش گزارش به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ارائه نموده است.

ششمین گزارش وزارت امور خارجه در مورد اجرای برجام در حالی به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود که دیپلمات های کشورمان خود را جهت شرکت در نشست کمیسیون یکسان برجام در روز جمعه ۳۰ تیرماه آماده می کنند که یکی از دستور کارهای آن تبیین بدعهدی های آمریکا و استفاده از اهرم های دیپلماتیک جهت مقابله با رویکردهای غیرسازنده و مستکبرانه این کشور در قبال روندهای چندجانبه بین المللی است.

واژه های کلیدی: ایران | اسلامی | ایرانی | وزارت خارجه | وزارت امور خارجه | مجلس شورای اسلامی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs